Článek napsaný pro událost, kterou jsem pořádal v CasaPessoa. Pár peripetií k pořadu o českých pražičích a o vůních i chutích černého pokladu.
Jáchym (náš socio-kulturní animátor) miluje kávu. Začal ji popíjet jako mladý. Rodiče si tehdy s prarodiči vařívali klasického českého turka. Z Jihlavanky, samozřejmě. Tehdy mu to jako kdejakému dospívajícímu připadalo jako hnusná hořká voda se zrníčky. Ale jako nemálo jiných se i on stal brzy obětí závislosti na této zvláštní hořkokyselé chuti a přívalu energie, který je s kávou spjat.
Přemýšlel už dlouhou dobu o tom, že by rád představil příběhy některých pražičů kávy. Jak postupoval různými obdobími ohledávání kávy, začal si všímat, že se rozšiřuje fenomén malých pražírenských podniků. Fascinovala ho samozřejmě horká síta, na která se vysypou čerstvě pražená zrna. Ale ještě více ho brali za srdce samotní nadšenci, kteří se do tohoto specifického řemesla pustí. Chtěl poznat jejich motivace. Co je přivedlo k pražení? Jak dlouho se tomu věnují? Dělají ještě něco jiného? Vycestovali někdy za kávou? Zkrátka hlava plná otázek.
A tak se do svého cyklu konečně pustil. A oslovil prvního mistra pražiče pana Pernera z Nové Paky. Stavil se tehdy v pražírně na návštěvu a začal domlouvat akci. Trvalo však ještě rok, než se událost odehrála. Ale bylo na co si počkat… Novopacká pražírna Orbis je totiž nejen místem, kde se dělá káva skvělých chutí, ale také prostorem s velmi zajímavou historií. Už logo a slovo Orbis by nám o společnosti mohlo leccos napovědět...
Nejen o skvělé kávě, ale i o zajímavé historii jedné pražírny, přijel k nám v půli června vyprávět mistr kávy Jan Perner. Novopacká pražírna Orbis je totiž nejen místem, kde se dělá káva skvělých chutí. Ale také prostorem s velmi zajímavou historií. Už logo a slovo Orbis by nám o společnosti mohlo leccos napovědět. Orbis pictus, tedy Svět v obrazech, slavné dílo Jana Amose Komenského. Společnost, kterou pan Perner vede, je úzce spjata s historií a současností Jednoty bratrské na Novopacku.
Zahájení bylo osvěženo šálkem čerstvě mleté orbiské kávy. Příchozí se mohli dozvědět mnohé informace o tom, jak se káva pěstuje, sbírá, zpracovává. Ale také odkud je káva kvalitní, odkud méně, odkud dražší a odkud levnější. Jak probíhá
a vypadá proces pražení. Co je na počátku... Že se musí káva před pražením ručně probrat a protřídit, neboť obsahuje různé často nečekané věci jako šrouby, kusy plechu, kameny a nebo se odkládají i poškozená zrna.
První volba kavárníka, tedy pořad o příbězích pražičů, vzala diváky do historie kávovnictví, životního příběhu pana Pernera, ale také třeba příběhu Novopacké základní školy. Zahájení bylo osvěženo šálkem čerstvě namleté Orbiské kávy. Příchozí se mohli dozvědět mnohé informace o tom, jak se káva pěstuje, sbírá, zpracovává. Ale také odkud je káva kvalitní, odkud méně, odkud dražší a odkud levnější. Jak probíhá a vypadá proces pražení. Co je na počátku. Jak se musí káva před pražením ručně probrat a protřídit, neboť obsahuje různé často nečekané věci jako šrouby, kusy plechu, kameny a nebo se odkládají i poškozená zrna. Pro větší příznivce historie a Jednoty bylo představeno, jaké další aktivity dělá společenství na novopacku. Jak vybudovalo školu, kde je také pan Perner zaměstnán jako pedagog. Ale také, jakými způsoby se bratrstvo propisuje do novopacké kultury.
K přednášce pak nechyběl klasický cupping. Co to je? Šálkování - velmi volný překlad. To se vezmou všechny hrníčky, co máte po ruce a rozložíte je na stůl. Dále spoustu lžiček a několik ubrousků. Káva se nechává očichat, pak se rozdělí po druzích do jednotlivých šálků, zalije horkou vodou, po nějaké době se stáhne dvěma lžícemi kávová sedlina a je připraveno na degustaci.
Nejinak na naší ochutnávce. Pak už jen všichni přítomní obcházeli hrnečky a srkali z nabraných lžiček. Zapisovali si chuťové prožitky a hádali podle popisků, co to pili… Nesmírně hutný večer uzavřela dlouhá diskuse a návštěvníci si také mohli koupit originální novopackou kávu domů, čehož nejeden z přítomných nadšeně využil. Další volba kavárníka se snad odehraje na podzim. Jste zvědaví, jaký příběh to bude tentokrát? My taky.
Comments