Vážení přátelé, dovolte mi, abych Vás dnes provedl třemi zajímavými kulturními událostmi v HK a také přidal pár, které jsem ještě nenavštívil. Vše jistě stojí za náš čas.
Méně aktuální bude informace o Výstavě GIZMO II. (nicméně fotky z ní mám v mobilu již dlouho, tak... alespoň teď...) Výstava studentů grafiků, animátorů z Katedry výtvarné výchovy a textilní tvorby UHK, která se konala, a jejíž zbytky lze ještě stále najít, v galerii T na budově A UHK. Byla to výstava pro mne zajímavá především hmotným materiálem, tedy různou sochařskou výzdobou, která sloužila hlavně jako doprovod k filmům. Samotné filmy byly myslím často nedotažené. Jejich myšlenky mohly být až fascinující, ale foremně se to ne vždy zdařilo. Samozřejmě musíme počítat s tím, že na to studenti měli zřejmě jenom jeden semestr. To je na animov
aný film moc málo času. Rozhodně bych však jeden snímek vyzdvihl. Gerda a ztracený kocour od Nelly Novotné. Myšlenka nebyla možná až tak závratná a ambiciozní, jako u některých jiných autorů (ne však zcela banální, spíše pohádková), ale styl, pečlivost a vášeň byly v tomto snímku dobře čitelné. Ten absolutně doporučuji ke shlédnutí. Mimochodem Nelly je má bývalá spolužačka a musím říct, že její pečlivost a kresebný styl jsem vždy obdivoval.
Proč jsou dnes v Téčku "zbytky" této výstavy? Z toho důvodu, že v současné chvíli tam probíhá "velevýstava" kopie Codexu gigas. Pokud jste milovníky knih, tak byste rozhodně neměli Galerii T v nejbližších dnech míjet. Zajděte dovnitř a nechte se únést velkolepostí této knihy a také třeba výkladem studentů z Filozofické fakulty UHK, kteří to vše spáchali.
Třetí událost, o které bych chtěl informovat to je MASO FONT A JINÉ EX
Opět výstava studentů katedry, která srší dle mého soudu skutečnou grafickou vyspělostí. Probíhá právě v SVKHK v Galerii Automat. Tak si ji nenechte ujít!
Z těch dalších událostí, kde jsem ještě nebyl, jistě stojí za povšimnutí Josef Váchal a jeho grafiky v Galerii Koruna, nebo nové výstavy v GMU – Energie prvotní čáry – Gesto, rytmus, pohyb v současném českém umění a potom Jindřich Vlček (1885–1968) malíř ruských legií / Sibiřská anabáze I. světové války a Hradec Králové.
Třeba se tam společně sejdeme a budeme rozjímat nad obrazy. Krásné dny přeje, Jáchym Vousek
Commentaires